Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszerének hírlevele

Közeleg a félévi bizonyítványosztás!

Az iskolákban eltelt az első félév, a diákok hamarosan megkapják a félévi értékelést. Ennek sokan örülnek, azonban vannak olyanok is, akik szorongással néznek elébe.

Sajnálatos módon időről-időre akadnak olyan fiatalok, akik az értékelések és bizonyítványok átvétele után nem mernek hazamenni, mert tartanak a szülők esetleges negatív visszajelzésétől, a dorgálástól. Ezek a gyerekek az utcán csellengenek, és olyan szituációkba kerülhetnek, amire koruknál fogva nincsenek felkészülve. A fizikailag és lelkileg magukra maradt fiatalok áldozattá, szélsőséges esetben akár elkövetővé is válhatnak.

A szökés általában kétségbeesett kísérlet a gyermek részéről, hogy gondjaira megoldást találjon, felhívja magára környezete figyelmét, vagy elodázza a várható kellemetlen találkozást a szüleivel. A háttérben gyakran egyéb iskolai vagy családon belüli problémák is meghúzódhatnak, amelyek ebben az időszakban felerősödhetnek a gyermek tudatában.

Mit tehet ilyenkor a szülő?

Gyakran ismételt, de kétségtelenül alapvető tanács, hogy beszélgessen gyermekével minél többet, ismerje fel, hogy milyen gondolatok foglalkoztatják. Olyan bizalmi szülő-gyermek viszonyt kell kialakítani, amelyben a fiatal számíthat a családjára, bátran elmondhatja a problémáit, amelyre ezután együtt lehet megoldást keresni. A szülők és a pedagógusok cseréljék ki tapasztalataikat és észrevételeiket a gyermek viselkedésével kapcsolatban, különös tekintettel a lehetséges problémák korai jeleire.

Javasoljuk, hogy közvetlenül a félévi értesítő előtt otthon, nyugodt körülmények között a gyermekkel együtt tekintsék át az e-napló jegyeit és tantárgyi átlagait, megelőzve ezzel a szorongáshoz vezető meglepetéseket. A körülmények ismeretében érdemes megfontolni, hogy – akár egy közös program előzményeként – ezeken a napokon akkor is menjen el gyermeke elé az iskolába, ha egyébként már egyedül szokott hazajárni. Rossz osztályzatok esetén javasoljuk, hogy szülőként a jegyek kijavítására kidolgozott közös stratégia megbeszélésére helyezzék a hangsúlyt.

 

Ha szükségét látja, forduljon gyermekével pszichológushoz vagy más szakemberhez, eltűnése esetén pedig azonnal értesítse a rendőrséget!

 Készüljünk fel a télre, a kihűlés veszélyére!

A beköszöntött hideg időszak nehéz próbatétel elé állítja az utcán élőket és a tüzelő nélkül, lakásukban egyedül élő idős embereket. A zord idő beálltával veszélybe kerülnek a hajléktalanok és a fűtetlen lakásban élők. Kérjük, fordítsanak figyelmet az egyedül élő időseket és a hajléktalanokat közvetlen veszélyeztető kihűléses halálesetek megelőzésére.

 A rendőrség minden évben kiemelt figyelmet fordít a közterületen élő hajléktalan személyeket fenyegető veszélyhelyzetekre, azok elhárítására. Fontos ismerni hogyan segíthetünk a sokszor -10 fokos hideg télben, a hosszasan lakhatás nélkül elő honfitársainkon.

Bajba jutott vagy a fagyhalál határán lévő hajléktalan embert látva hívhatjuk a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatát, amely napi 24 órában fogadja a bejelentéseket a veszélyeztetett helyzetben lévő emberekről, a +36 1 338 4186-os telefonszámon. Személyesen is vihetünk élelmet vagy takarót egy-egy bajbajutott hajléktalan embernek, akit esetleg már ismerünk.

 Számos lehetőség áll a jó szándékú segíteni akarók rendelkezésére:

Nyíregyházán elérhető karitatív szervezetek szolgáltatásai és elérhetőségei:

Periféria Egyesület 4400 Nyíregyháza, Eötvös utca 1. szám Telefon: 42/504-617

Oltalom Szeretetszolgálat

4400 Nyíregyháza, Rákóczi utca 104.

-          Nappali Melegedő Telefon: 42/727-595; 20/824-4051.

-          Népkonyha Telefon: 20/824-4044.

-          Szenvedélybetegek Nappali Ellátása Telefon: 20/775-3925.

-          Átmeneti Szálló Telefon: 20/824-4042

-          Családok Átmeneti Otthona Telefon: 20/824-4042.

Oltalom Szeretetszolgálat Éjjeli Menedékhely 

4400 Nyíregyháza, Bokréta utca 22/a. Telefon: 42/419-786; 20/282-4051.

További hajléktalanokat segítő szervezetek:

Kérjük, hogy amennyiben tudnak olyan emberről, akit akármilyen okból kihűlés veszélyeztethet, tárcsázzák az ingyenesen hívható 112-es telefonszámot, illetve jelezzék a lakóhely szerint illetékes önkormányzatnak!

Téli Veszélyek

Ha észlejük, hogy a hőmérséklet fagypont alatti, és eső esik, számíthatunk jégrétek kialakulására. Emiatt körültekintően és fokozott óvatossággal közlekedjünk, mind gyalogosan, mind gépjárművel! Intenzív ónos eső idején villanyvezetékek szakadhatnak le, és faágak is letörhetnek a rájuk rakódó jég súlya alatt.

Célszerű idejében felkészülni a havazásra:

* Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a híradásokat és az időjárás előrejelzést.

* Célszerű előkészíteni a hóláncot, hólapátot, homokot, elemes rádiót és zseblámpát, tartalék elemeket.

* Gondoskodni kell a mobiltelefonok feltöltéséről. Indokolt lehet autós töltő, tartalék akkumulátor beszerzése.

* Érdemes hordozható alternatív fűtőtestet, vagy tűzhelyet készenlétbe állítani és felhalmozni tartalék tüzelőanyagból.

Otthonunk biztonsága:

* Hagyományos tüzelőberendezés (pl.: kandalló) használata esetén különös figyelemmel kell lenni a tűzmegelőzésre, füstelvezetésre

* A fűtési időszakban működtessen szén-monoxid-mérő készüléket.

* A gázszolgáltatás kimaradása esetén nem hagyja nyitva a fűtőkészülék elzárócsapját!

Hosszabb téli utazás esetén:

* Szélsőséges időjárási körülmények között nem biztonságos az utazás, különösen, nagyobb távolságra!

* Ha feltétlenül szükséges útnak indulni, azt kísérővel tegye. Csak abban az esetben induljon el, ha meggyőződött úti célja biztonsággal eléréséről, a visszautazás feltételeiről!

* Autóval csak akkor induljon el, ha járműve megfelelő műszaki állapotban van és rendelkezik a biztonságos téli üzemeléséhez szükséges felszereléssel (téli gumiabroncsok, hólánc, tartalék üzemanyag, elakadás esetére lapát vagy ásó, homok, stb.)!

* Legyen felkészülve az autója elakadására, az esetleges hosszabb idő múlva történő „kiszabadításra” Öltözetét úgy állítsa össze, hogy szükség esetén gyalog is képes legyen folytatni útját! Indulás előtt autójában helyezzen el meleg takarót, elektromos kézilámpát, meleg italt, legalább egy napi étkezésre elegendő élelmiszert.

* Amennyiben hosszabb időt kénytelen álló autóban tartózkodni, a motor járásával fűtheti az utastere, de ne felejtsen el legalább tíz-tizenöt percenként szellőztetni. Az álló jármű utasterébe ugyanis kipufogógázok szivároghatnak, amelyek súlyos rosszullétet, esetleg halásos balesetet okozhatnak!

* Alkoholt soha ne fogyasszon, a hideg elleni védekezés céljából! Kezdeti élénkítő hatása után csökkenti a fizikai teljesítőképességet, fáradságot bágyadtságot okoz, illetve csökkenti a helyzetfelismerő- és ítélőképességet, amely ilyen helyzetben életveszélyes is lehet.

 

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja elnevezésű emléknapot az erőszak felszámolásáért küzdők 1981. november 25. óta tartják. E napon ölték meg a Mirabal nővéreket - a Dominikai Köztársaság emberjogi aktivistáit - Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára. A családon belüli erőszakos cselekményekről elmondható, hogy sajnos a mai napig jelentős látencia jellemzi őket. Bár a jelenségnek számos intő jele van és, a bántalmazott is sokszor próbál segítséget kérni a helyzetből történő kilábaláshoz, de a felkeresett barátok, ismerősök vagy nem rendelkeznek megfelelő információkkal ahhoz, hogy felismerjék a családon belüli erőszakot, vagy kényelmesebbnek tűnik számukra passzivitást mutatni és nem beleavatkozni a család „magánügyeibe”. 

Tekintettel arra, hogy álláspontunk szerint a családon belüli erőszak nemhogy nem magánügy, hanem az egész társadalmat érintő probléma. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül sorolunk fel olyan figyelmezető jeleket, melyek családon belüli erőszakra utalnak.

 

A bántalmazott magatartásában megfigyelhető intő jelek:

-     Sérülései vannak, esetleg azok a gyógyulás különböző stádiumaiban vannak, vagy láthatóan orvosi ellátás nélkül gyógyultak.

-    Sérüléseire életszerűtlen, „átlátszó” magyarázatokat ad: „Leestem a lépcsőről”, „Megcsúsztam a kádban”, „Nekimentem az ajtófélfának”.

-     Az időjárási viszonyoknak nem megfelelően bő, hosszú ujjú és hosszú szárú ruhákat, napszemüveget, magas nyakú garbót visel.

-    Az esetleges sérüléseit bagatellizálja („Nem is fáj annyira”, „Ez egy semmiség”), a sérelmére elkövetett erőszakot „baleset”-ként aposztrofálja.

-     Túlterheltnek, kimerültnek, rendezetlenek látszik, szétszórt, elfelejt/elhalaszt megbeszéléseket.

-      Ingerlékeny, türelmetlen, fáradt.

A bántalmazó magatartásában megfigyelhető intő jelek:

-        Szélsőségesen és alaptalanul féltékeny, a partnerével kisajátítóan viselkedik.

-        Irreális követelményeket támaszt a partnerével szemben.

-        Saját problémáiért másokat okol, cselekedeteiért nem vállalja a felelősséget.

-        Partnere izolálása az élet minden területén: elszigetelés a munkától, hobbitól, barátoktól családtagoktól.

-        Partnere ellenőrzése és irányítása az élet minden területén: szabadidő, pénz, öltözködés, evés, ivás, stb.

-        Partnere lekicsinylése, megalázása kigúnyolása, az ellenkező nem gyűlöletére utaló kifejezések használata.

-        Rendszeresen erőszakkal fenyegetőzik.

Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre van szüksége, kérem forduljon bizalommal a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság, Rendőrkapitányság áldozatvédelmi referenseihez, vagy bűncselekmény esetén hívják a 112-es segélyhívó telefonszámot.